Podatnik nie może płacić za zmiany, na które nie ma wypływu
Noty odnoszące się do kosztów bezpośrednich danego roku podatkowego, otrzymane po dniu sporządzenia sprawozdania finansowego, powinny być rozpoznawane w roku następującym po tym, za który sporządzane było sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.
Spółka jest producentem i sprzedawcą elementów dla przemysłu samochodowego. We wniosku o interpretację wyjaśniła, że kupuje materiały (np. miedź) potrzebne do produkcji od podmiotów powiązanych z siedzibami poza granicami Polski. Koszty ich zakupu traktuje jako koszty bezpośrednio związane z przychodami (art. 15 ust. 4 ustawy o CIT). Zgodnie z warunkami zakupu obowiązującymi pomiędzy podmiotami powiązanymi w grupie, do której należy wnioskodawca, materiały są nabywane po tzw. cenach standardowych, które są stałe w okresie roku. Spółka zaopatruje się też u sprzedawców niepowiązanych. W tym przypadku ceny materiałów na giełdach światowych ulegają znacznym wahaniom. Z tego powodu warunki transakcji pomiędzy sprzedawcami a spółką przewidują, że raz na trzy miesiące następuje dodatkowe rozliczenie, które ma na celu wyrównanie ceny standardowej do cen obowiązujących w danym okresie na giełdach światowych.
Podatniczka tłumaczyła, że w ramach tych rozliczeń sprzedawcy wystawiają jej noty uznaniowe lub obciążeniowe – w zależności od tego, czy wyrównanie ceny standardowej polega na jej obniżeniu czy na podwyższeniu. Jeden dokument zawiera zbiorcze rozliczenie za cały okres rozliczeniowy. W ramach grupy jest ono określane jako tzw. dopłaty materiałowe. Jednak spółka traktuje je jako korektę ceny zakupu materiałów (in plus lub in minus). We...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta