Pieniądz dobrze chroniony
finanse | Wkrótce do naszych portfeli trafią lepiej zabezpieczone banknoty. Specjalne oznaczenia chroniące przed fałszerstwami to nie wynalazek naszych czasów.
Agnieszka kamińska
Po 18 latach od wprowadzenia do obiegu banknotów, które dziś mamy w portfelach, Narodowy Bank Polski postanowił unowocześnić ich zabezpieczenia. Chodzi o ułatwienie wszystkim rozpoznawania ich autentyczności, ale także o polepszenie warunków ich obróbki maszynowej, np. w sorterach. Ma to przede wszystkim ułatwić odróżnienie znaku pieniężnego wyemitowanego przez bank centralny od fałszywki i utrudnić podrobienie banknotu.
Papier z Holandii
Zmiana zabezpieczeń banknotów to standardowa procedura, której banki centralne dokonują średnio co osiem–dziesięć lat. Niedawno nowy banknot o nominale 5 euro wprowadził do obiegu Europejski Bank Centralny. Nominał 100-dolarowy unowocześniają też Amerykanie. Takie działania banków centralnych wymusza postęp technologiczny; metody, jakie stosują oszuści, są coraz bardziej nowoczesne. Dlatego zadaniem banków centralnych jest wykorzystać najnowsze techniki zabezpieczeń w taki sposób, aby jak najlepiej chronić środki płatnicze przed zakusami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta