Jak ująć VAT naliczony z tytułu zakupu mediów
ZASADY | Obowiązek podatkowy przy dostawie energii, wody czy gazu powstaje w dacie wystawienia faktury. Dzień wykonania usługi, okres rozliczeniowy czy termin płatności określony w umowie nie mają w tym przypadku znaczenia.
- Wynajmuję kilka lokali użytkowych dla celów prowadzenia działalności gospodarczej. Faktury VAT z tytułu opłat za media otrzymuję od moich kontrahentów jako refaktury kosztów od zakładów energetycznych, dostawców energii cieplnej itp. Tryb rozliczeń jest zapisany w umowie – termin płatności wynosi 21 dni od dnia wystawienia faktury. Natomiast otrzymywane faktury VAT zawierają zapisany na sztywno termin (datę płatności), która różni się od postanowień umowy. W jakim terminie mam prawo do odliczenia VAT (w terminie wynikającym z umowy czy z faktury)? Jak wyglądają rozliczenia po nowelizacji VAT 2014? Terminy te wypadają z reguły na przełomie miesięcy (okresów rozliczeniowych), dlatego mam wątpliwość co do prawidłowego rozliczenia VAT naliczonego – pyta czytelnik.
W zakresie odliczeń VAT za okresy rozliczeniowe przypadające do 31 grudnia 2013 r., prawo do odliczenia VAT powstawało co do zasady w rozliczeniu za okres, w którym przypadał termin płatności określony w umowie. Nowelizacja VAT wprowadzona od 1 stycznia 2014 r. przyniosła duże zmiany w tym obszarze.
Jak było do końca 2013 r.
Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2013 r. prawo do odliczenia VAT powstawało w przypadku nabycia towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta