Ideologiczny spór o pracowników delegowanych
Polscy socjaliści proponują utrudnienia w delegowaniu pracowników. Parlament Europejski zagłosuje dziś nad zmianami w dyrektywie.
Unijne firmy wysyłają co roku milion pracowników do innych krajów UE, aby wykonywali tam powierzone im kontrakty. 200 tys. z nich to Polacy. W myśl zapisów dyrektywy o delegowaniu pracowników każdy z nich musi otrzymywać na miejscu pensję zgodnie z lokalnymi przepisami, a więc np. Polak w Belgii przynajmniej minimum belgijskie, czyli obecnie ok. 1500 euro. Ale jego składki społeczne i zdrowotne płacone są w kraju pochodzenia, czyli w tym przypadku w Polsce. Ponieważ w naszym kraju wynagrodzenia są znacznie niższe niż na Zachodzie, pracownik gotów jest wyjechać i pracować za granicą nawet za tamtejsze minimum. Do tego pracodawca ponosi niższe koszty zabezpieczenia społecznego, w sumie więc jego oferta jest bardziej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta