Święta skomplikują plany
CZAS PRACY | Już teraz szefowie powinni się zastanowić nad wyznaczeniem dnia wolnego od pracy w zamian za święto 3 Maja. Musi on przypadać do końca okresu rozliczeniowego. W przeciwnym wypadku dojdzie do zakazanego planowania pracy w nadgodzinach.
- Nie określiłam jeszcze dnia wolnego za święto 3 Maja, które w tym roku przypada w sobotę. W moim zakładzie zatrudnieni pracują od poniedziałku do piątku po osiem godzin. Kiedy najpóźniej muszę podjąć decyzję o terminie oddania im dnia wolnego i kiedy najpóźniej może on przypadać?
Pracodawca ma obowiązek wprowadzać dzień wolny od pracy wynikający z obowiązywania przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Może to być każdy roboczy dzień. Zazwyczaj wolne przypada w soboty. Dzień ten jest elementem rozkładu czasu pracy.
Z niedawno znowelizowanych przepisów kodeksu pracy wynika, że jeżeli zatrudnieni pracują w powtarzalnych godzinach – np. od 8 do 16 od poniedziałku do piątku – rozkład ich czasu pracy można ogłosić na czas nieograniczony (art. 129 § 4 k.p.).
Jeśli zaś godziny pracy się zmieniają (chodzi zarówno o rozpoczęcie pracy, jak i czas jej trwania), pracodawca musi opracować inne dokumenty niż niezmienny rozkład czasu pracy dla całej załogi. Konieczne są wtedy harmonogramy przygotowane w formie pisemnej lub elektronicznej. Dotyczy to pracy zmianowej, w systemie równoważnym czy też w systemie ruchomym wyznaczanym przez pracodawcę. Taki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta