Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki kurs waluty w imporcie usług

16 kwietnia 2014 | Prawo i praktyka | Iwona Łaska-Rutkowska

ZASADY | Gdy krajowa firma kupuje od zagranicznego partnera usługi, których miejscem świadczenia jest Polska, ma obowiązek rozliczyć z tego tytułu VAT. Musi wtedy wykazać w złotych podstawę opodatkowania.

 

Iwona Łaska-Rutkowska

Artykuł 31a ustawy o VAT określa zasady przeliczania na złote podstawy opodatkowania VAT wyrażonej w walucie obcej >patrz ramka. Przepis ten obowiązuje (z pewnymi modyfikacjami) wprawdzie od 1 grudnia 2008 r., jednak jego interpretacja nadal budzi w praktyce wiele wątpliwości. Wynika to m.in. z rozbieżnych stanowisk prezentowanych w kontekście tego przepisu w interpretacjach organów podatkowych.

Zasadniczo kursem właściwym dla przeliczenia podstawy opodatkowania wyrażonej w walucie obcej będzie kurs średni NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, chyba że podatnik wystawił fakturę przed tym terminem. W takiej sytuacji kursem właściwym będzie kurs średni NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury.

Rozbieżne twierdzenia organów

Kluczowe dla rozstrzygnięcia, według jakiego średniego kursu NBP należy przeliczyć kwoty wyrażone w walucie obcej wynikające z faktury otrzymanej od kontrahenta zagranicznego, jest zatem udzielenie odpowiedzi na pytanie: Czy w przypadku faktur wystawionych przez kontrahenta zagranicznego z tytułu tzw. importu usług znajduje zastosowanie art. 31a ust. 2 ustawy o VAT?

W tej materii organy podatkowe wydające interpretacje indywidualne prezentowały dotychczas następujące...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9816

Wydanie: 9816

Spis treści
Zamów abonament