Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zły ustawodawca

16 kwietnia 2014 | Rzecz o prawie | Michał Pałka
Michał Pałka
źródło: materiały prasowe
Michał Pałka

Lutowa nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego jest przykładem, jakie opłakane skutki może mieć nieznajomość praktyki sądowej wśród legislatorów – pisze prawnik.

Ustawą z 7 lutego 2014  (DzU z 2014 r., poz. 293) Sejm znowelizował przepisy o postępowaniu w sprawie nadania klauzuli wykonalności. Projekt poselski zakładał jedynie powrót do zasady, że tytułowi egzekucyjnemu sądu nadaje się klauzulę w formie uproszczonej, tj. poprzez naniesienie jej na odpis orzeczenia lub ugody, bez spisywania odrębnej sentencji i bez uzasadnienia. Po pierwszym czytaniu do projektu dodano przepisy z projektu nowelizacji k.p.c., nad którym Ministerstwo Sprawiedliwości pracowało już od 2011 r. Miały znowelizować postępowanie klauzulowe szerzej, m.in. w zakresie zaskarżania postanowienia.

W efekcie do k.p.c. dodano art. 7942 § 3 oraz zmieniono art. 795 § 2 i 3. Przepisy te stanowią, że dłużnik może w tygodniowym terminie od doręczenia mu zawiadomienia o wszczęciu egzekucji złożyć wniosek o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności. Termin do wniesienia zażalenia (lub skargi) na nie będzie biegł od dnia doręczenia zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, ale jeśli dłużnik złoży wniosek – od dnia doręczenia uzasadnienia.

Dlaczego będą kłopoty

Regulamin urzędowania sądów powszechnych w § 181 przewiduje, że postanowienie o nadaniu klauzuli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 9816

Wydanie: 9816

Spis treści
Zamów abonament