Ważny element unii bankowej
Wydaje się, że pozycja państw członkowskich spoza strefy euro jest wystarczająco chroniona w rozporządzeniu w sprawie jednolitego mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków – pisze europosłanka.
Parlament Europejski przegłosował wczoraj rozporządzenie w sprawie jednolitego mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków (Single Resolution Mechanism – SRM), drugiego filaru europejskiej unii bankowej – pisze deputowana do Parlamentu Europejskiego.
Pierwszy filar unii bankowej, jednolity mechanizm nadzoru (Single Supervisory Mechanism – SSM), uprawnia organ nadzorczy działający w strukturach Europejskiego Banku Centralnego (European Central Bank), do sprawowania kontroli nad bankami prowadzącymi działalność w strefie euro oraz nad bankami w państwach członkowskich spoza strefy euro, które na zasadzie dobrowolności zdecydowały się na objęcie nadzorem EBC. W chwili obecnej są już w toku działania przygotowawcze związane z wprowadzeniem w życie SSM jesienią 2014 r.
Fundusz naprawczy – kluczowy element
Jednolity mechanizm restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji ustala procedury decyzyjne realizowane na szczeblu europejskim umożliwiające podejmowanie natychmiastowego działania w przypadku, gdyby bank lub grupa bankowa znalazła się w trudnej sytuacji. Stwarza także niezbędny fundusz na poziomie europejskim. Całość mechanizmu powstaje dwutorowo.
Po pierwsze, jest to rozporządzenie określające zasady funkcjonowania SRM (uzgodnione wspólnie przez Parlament Europejski, Komisję Europejską oraz Radę UE). Po drugie, są to przepisy regulujące...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta