Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dylematy organisty

16 kwietnia 2014 | Rzecz o prawie | Aleksandra Sewerynik
Aleksandra Sewerynik
autor zdjęcia: Andrzej Kwedo
źródło: Rzeczpospolita
Aleksandra Sewerynik

Zbliża się Wielkanoc, najważniejszy okres w Kościele katolickim. Jak powiedział Jan Paweł II, „Noc wielkanocna jest nocą nadzwyczajną, kiedy moc zmartwychwstałego Chrystusa pokonuje ostatecznie siły ciemności i śmierci, zapala w sercach wierzących nadzieję i radość". 
To także szczególny czas celebrowania liturgii Triduum Paschalnego.

W wielu kościołach oprawa muzyczna bardzo pomaga podkreślić wyjątkowe znaczenie poszczególnych elementów liturgii. Przykładem mogą być kościoły dominikańskie, które dzięki niezwykłej dbałości o piękno śpiewu liturgicznego pękają w tych dniach w szwach.

Temat męki i zmartwychwstania Jezusa jest od zawsze obecny w twórczości największych kompozytorów. Najbardziej znany przykład to „Mesjasz" J.F. Haendla ze słynnym Alleluja. W twórczości J.S. Bacha też znajdziemy wiele utworów związanych z Wielkanocą: Pasję wg św. Jana, Pasję wg św. Mateusza i Oratorium na Wielkanoc. Niezwykle pięknie opisuje cierpienie Matki Zbawiciela „Stabat Mater" Karola Szymanowskiego. Utwory te ze względu na poziom trudności i charakter bardziej nadają się do kontemplacji podczas koncertów niż do modlitwy podczas...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9816

Wydanie: 9816

Spis treści
Zamów abonament