Mniej umie, później awansuje, a to nierówne traktowanie
ZATRUDNIENIE | Wykluczenie ze szkolenia zawodowego kobiety przebywającej na urlopie macierzyńskim jest dyskryminacją ze względu na płeć. Nie pomoże nawet późniejsze skierowanie jej na taki kurs.
Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 6 marca 2014 r. w sprawie Loredana Napoli przeciwko Ministero della Giustizia – Dipartamento dell'Amministrazione penitenziaria (C-595/ 12). Podstawą rozstrzygnięcia była dyrektywa 2006/54 z 5 lipca 2006 r. w sprawie równego traktowania kobiet i mężczyzn w zatrudnieniu.
Trybunał zajmował się sprawą włoskiej pracownicy służby więziennej, którą pracodawca skierował na szkolenie zawodowe. Było ono niezbędne, aby mogła awansować na wyższe stanowisko. Jednak przed jego rozpoczęciem urodziła dziecko i przeszła na obowiązkowy trzymiesięczny urlop macierzyński. Pracodawca skreślił ją więc z listy uczestników i nie dopuścił do egzaminu końcowego. Powołał się na przepis prawa włoskiego, zgodnie z którym długotrwała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta