Jakie warunki należy spełnić, żeby handlować trunkami
Procedury | Sprzedaż napojów alkoholowych w placówkach detalicznych i gastronomicznych wymaga zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na lokalizację takiej placówki.
Wymagania związane ze sprzedażą napojów alkoholowych reguluje ustawa z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (dalej: u.w.t.). W myśl art. 18 ust. 1 tej ustawy sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu (gastronomia) lub poza miejscem sprzedaży (sklep detaliczny) może być prowadzona tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży.
Krok 1.
Ustal, jakie rodzaje napojów chcesz sprzedawać i gdzie
Zezwolenia wydaje się oddzielnie na następujące rodzaje napojów alkoholowych:
- do 4,5 proc. zawartości alkoholu oraz na piwo,
- powyżej 4,5 proc. do 18 proc. zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa),
- powyżej 18 proc. zawartości alkoholu.
W myśl art. 14 u.w.t. w niektórych miejscach nie wolno sprzedawać żadnego alkoholu. Taki zakaz obowiązuje m.in. na terenie:
- szkół oraz innych zakładów i placówek oświatowo-wychowawczych, opiekuńczych i domów studenckich,
- zakładów pracy i miejsc zbiorowego żywienia pracowników, a także
- obiektów zajmowanych przez organy wojskowe i spraw wewnętrznych oraz w rejonie obiektów koszarowych i zakwaterowania przejściowego jednostek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta