Prawie nikt nie zarobił na klubie piłkarskim
stefan szczepłek
Wybory w 1989 roku odmieniły także kluby sportowe. W PRL sport finansowało państwo, później kluby musiały o siebie zadbać same. Do dziś niewielu się to udaje.
Do końca PRL zakłady pracy lub inne instytucje państwowe utrzymywały kluby. Kiedy wybuchła „Solidarność", związkowcy postanowili z tym skończyć. W setkach zakładów pracy pozbawili sportowców lewych etatów, co było równoznaczne z początkiem upadku wielu klubów. Śląsk, dominujący w polskiej piłce przez kilkadziesiąt lat, nagle stracił znaczenie. To nie przypadek, że po raz ostatni drużyna ze Śląska została mistrzem Polski w roku 1989 (Ruch Chorzów), czyli roku przemian ustrojowych.
Wszyscy mniej więcej w tym samym czasie – tuż po przełomie ustrojowym – szybko się przekonali, że pieniądze nie będą już spadać z nieba i trzeba o nie zadbać samemu.
Początkowo głównym źródłem dochodów stała się sprzedaż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta