Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pojedynek o Boga. Różewicz kontra Miłosz

02 maja 2014 | Plus Minus | Józef Maria Ruszar
Pogrzeb poety  w światyni Wang  w Karpaczu,  29 kwietnia
źródło: PAP
Pogrzeb poety w światyni Wang w Karpaczu, 29 kwietnia
Metafizyczne przesłuchanie? Tadeusz Różewicz w roku 2001
autor zdjęcia: Grzegorz Hawałej
źródło: Fotorzepa
Metafizyczne przesłuchanie? Tadeusz Różewicz w roku 2001

Bluźniercze wiersze, którymi Tadeusz Różewicz wszedł do literatury, skazały go na etykietę ateisty. Potem przez 70 lat poeta pisał o swoim zmaganiu się z Bogiem. Pod koniec życia mocno starł się o Niego z Czesławem Miłoszem, uznanym za czołowego „poetę metafizycznego".

Wielu badaczy pisze o Różewiczu jako poecie religijnym bez Boga, w którym pozostała jeszcze tęsknota do „miejsca po Bogu". To ładna formuła i pociągająca swą lapidarnością, choć dość niebezpieczna, bo może prowadzić do nadmiernej rozciągłości takich pojęć, jak „poeta religijny" oraz „śmierć Boga", i uzasadniać najbardziej ekstrawaganckie interpretacje. Tymczasem w przypadku Różewicza trzeba powiedzieć coś innego: jest to nie tyle poeta ateista, ile poeta przeciwko Bogu zbuntowany.

Ten Bóg jest dość precyzyjnie zdefiniowany w poezji autora „Lamentu": jest to Bóg wiary, Bóg chrześcijan, a nie na przykład Bóg filozofów, a więc konstrukt umysłu próbującego intelektualnie objaśnić sens kosmosu i życia człowieka. U Różewicza mamy do czynienia z rozważaniami na temat praktycznych, życiowych konsekwencji przyjęcia Ewangelii i jednoczesną niechęcią do spekulacji teologicznej – stąd jego konflikt na tym tle z Miłoszem, którego fascynowały teoretyczne kwestie teologiczne, na przykład sprawa pochodzenia zła w – z gruntu dobrym – stworzeniu.

Analizując wiersze Różewicza, które przynajmniej co do tematu bezdyskusyjnie należą do sfery religijnej, a – ściślej mówiąc – do rozważań ważnych dla chrześcijan, łatwo zauważyć, że istnieje kilka etapów odniesień do Boga. Różewicz rozpoczyna od gwałtownego ataku na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9828

Wydanie: 9828

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament