Rabat pośredni dokumentujemy notą
VAT | Podatnicy, którzy obniżają cenę sprzedawanych przez siebie towarów, zapłacą daninę od niższej kwoty. I to zarówno w sytuacji, gdy korzyść osiągnie pośrednik, jak i wtedy, gdy zyska na niej ostateczny nabywca.
Kinga Baran , Magdalena Partyniewicz
Podatnicy udzielający rabatu pośredniego, tj. rabatu nie dla bezpośredniego kontrahenta, ale dla kolejnego odbiorcy w łańcuchu dystrybucji jego towaru, mogą obniżyć obrót z tego tytułu, jeżeli rabat jest udokumentowany za pomocą noty księgowej.
Zdarza się, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przedsiębiorcy, w celu uatrakcyjnienia swojej oferty sprzedażowej, wprowadzają system promocyjny polegający na możliwym refundowaniu części ceny ich towarów nie tylko na rzecz ich bezpośrednich kontrahentów, ale także na rzecz ostatecznych podmiotów w łańcuchu dystrybucji ich towaru, w formie rabatu pośredniego. O ile pierwsza forma zachęcania kontrahentów do współpracy nie nastręcza podatnikom problemów w rozliczeniach na potrzeby VAT związanych z prawidłową formą dokumentacji udzielonych rabatów i w konsekwencji prawa do obniżenia obrotu (poprzez wystawienie faktury korygującej), o tyle w przypadku rabatów pośrednich podatnicy niejednokrotnie zmagają się z licznymi wątpliwościami w tym zakresie.
W związku z pojawiającymi się niejasnościami, nierzadko w ostatecznym rozrachunku, pomimo ostatnio pozytywnego w tym zakresie stanowiska zarówno organów podatkowych, jak i linii orzeczniczej sądów, podatnicy rezygnują ze zmniejszania obrotu z tytułu udzielenia takiego rabatu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta