Nieograniczona ulga składkowa, limitowana podatkowa
Z takich ulg mogą korzystać pracownicy i rzadziej zleceniobiorcy, którzy wezmą udział w wojażu opłaconym z funduszu socjalnego.
Co do zasady wszystkie dodatkowe świadczenia przekazywane członkom załogi stanowią ich przychody ze stosunku pracy czy z umowy-zlecenia podlegające składkom na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Wartość bonusu należy więc doliczyć do pozostałych przychodów, jakie zatrudniony bądź zleceniobiorca uzyskali w miesiącu, oraz pobrać składki ZUS i zaliczkę na podatek dochodowy. Nie zawsze jednak trzeba to robić, gdyż przepisy przewidują zwolnienia obejmujące wsparcie udzielane z zfśs.
Ulgi ubezpieczeniowe
Z podstawy wymiaru składek wyłącza się świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zfśs (§ 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia MPiPS z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, DzU nr 161, poz. 1106 ze zm., dalej rozporządzenie składkowe). Ulga nie jest limitowana kwotowo i przysługuje na każdy typ świadczenia dotowanego z podanego źródła (pieniężne, rzeczowe, usługa). Do skorzystania z niej niezbędne jest przyznanie profitu zgodnie z regulaminem socjalnym, bo zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z zfśs oraz zasady przeznaczenia środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej ustala pracodawca w regulaminie socjalnym, uzgodnionym z zakładową organizacją...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta