Jak ukraść bilion dolarów, czyli łowcy hakerów
Czy jako szef spółki wiem, że firma więcej nakładów ponosi na kawę dla pracowników niż na cyberbezpieczeństwo klientów i zasobów przedsiębiorstwa? – pytają menedżerowie z PwC.
Piotr urban, Rafał jaczyński
Hakerzy chcą wykraść tajemnice i pieniądze, zniszczyć reputację spółek. Z tą tezą nikt – także w Polsce – nie ma odwagi polemizować. Jednak jeśli pójdzie się dalej i zbada realne kroki w przedsiębiorstwach, to okaże się, że niestety większość firm wciąż traktuje zagrożenia cyfrowym atakiem wyjątkowo nieadekwatnie do zagrożeń.
Globalne koszty cyberprzestępczości rosną, i to bardzo szybko. W samej Wielkiej Brytanii negatywny wpływ cyfrowej przestępczości na gospodarkę szacuje się na 27 mld funtów rocznie. Biały Dom uważa, że kradzież danych amerykańskich firm kosztuje nawet do 1 bln dolarów. W efekcie bataliony łowców hakerów powstały nie tylko w PwC. Nasi eksperci są jednak częścią światowego zespołu, który uznany został za numer 1 w rankingu firm zajmujących się bezpieczeństwem cybernetycznym. Zestawienie za ubiegły rok przygotowała firma Gartner, niezależna organizacja badawcza specjalizująca się w technologiach informatycznych.
W Polsce wiedza o spektakularnych wpadkach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta