Kredyt od bogatego wujka
Pożyczki społecznościowe | Rejestrujesz się na platformie WWW i pytasz, kto da ci pieniądze na proponowanych warunkach.
Anna ogonowska-Rejer
Kto ma nadwyżki finansowe, może spróbować zarabiać na portalach pożyczek społecznościowych. Polega to na tym, że inwestor dysponujący pieniędzmi pożycza określone kwoty innym użytkownikom portalu.
Inwestor wybiera ofertę jednego z potencjalnych pożyczkobiorców, przelewa mu pieniądze i oczekuje spłaty na ustalonych wcześniej warunkach. Zyskiem dla inwestora są odsetki od kredytu, pomniejszone o prowizję dla portalu.
Z punktu widzenia pożyczającego
Warunkiem uzyskania kredytu jest zarejestrowanie się na wybranej platformie internetowej i utworzenie aukcji pożyczki, to znaczy opisanie celu, kwoty pożyczki, czasu jej spłaty, proponowanego oprocentowania.
Następnie kredytobiorca przechodzi weryfikację. Sprawdzana jest jego zdolność kredytowa. Obowiązkowo weryfikowane są: konto bankowe, BIG (InfoMonitor, KRD, ERIF), telefon oraz dowód osobisty. Czasami dodatkowo weryfikowana jest tożsamość. Zakres i rodzaj tej weryfikacji zależą od portalu.
Na przykład w Lendico pożyczkobiorca jest weryfikowany w bazach BIG infoMonitor i Krajowym Rejestrze Długów. Ponadto proszony jest o potwierdzenie adresu e-mail, przesłanie kopii dokumentu tożsamości, wyciągu z rachunku bankowego za ostatnie trzy miesiące, zaświadczenia o dochodach z ostatnich trzech miesięcy (np. zaświadczenie o zarobkach, odcinek renty czy emerytury itd.). Osoby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta