Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Legiony i ząb Napoleona

12 czerwca 2014 | Moje Pieniądze
Muzeum mieści się w zabytkowym budynku dawnej apteki Jerzego Dunin-Borkowskiego
autor zdjęcia: Janusz Miliszkiewicz
źródło: Rzeczpospolita
Muzeum mieści się w zabytkowym budynku dawnej apteki Jerzego Dunin-Borkowskiego
Pierścień Przyjaźni z sentencją „Przeszłość – Przyszłości” (powiększenie)
autor zdjęcia: Krzysztof Skłodowski
źródło: Fotorzepa
Pierścień Przyjaźni z sentencją „Przeszłość – Przyszłości” (powiększenie)

kolekcjonerstwo | Dokument podpisany przez Jagiełłę, skrawek spodni Piłsudskiego, fajka Stanisława Augusta Poniatowskiego, ręcznik Mickiewicza. Te świeckie relikwie i 20 tys. innych skarbów zgromadził jeden człowiek.

janusz miliszkiewicz

W niedzielę 8 czerwca w Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach (www.muzeumkrosniewice.pl) odbyło się XIII Ogólnopolskie Święto Kolekcjonerów. Otwarto wystawę „100-lecie Legionów Polskich 1914–2014". Wręczono Honorowe Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego.

Muzeum stworzył aptekarz Jerzy Dunin-Borkowski (1908–1992), zwany hetmanem kolekcjonerów polskich. Stworzył jedną z największych w XX stuleciu prywatną kolekcję przede wszystkim pamiątek historycznych i patriotycznych. W 1978 r. notarialnie podarował narodowi ok. 20 tys. unikatowych eksponatów, np. rękopisy królów polskich, numizmaty, obrazy m.in. Olgi Boznańskiej, Stanisława Wyspiańskiego. Są w muzeum dzieła nadwornego malarza Stanisława Augusta Poniatowskiego, Marcella Bacciarellego, z którym kolekcjoner spokrewniony był przez matkę.

Dar za 300 milionów

W 1978 r. całość daru oszacowano na ok. 300 mln ówczesnych złotych. To wycena zaniżona, ponieważ w PRL nie było wolnego rynku antyków. Ich ceny celowo zaniżono decyzją polityczną rzekomo po to, aby muzea mogły kupować za bezcen. Monopol na oficjalny handel antykami miała Desa. Na czarnym rynku ceny były...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9862

Wydanie: 9862

Spis treści

Pierwsza strona

Media planet

Zamów abonament