Zmiana daty wypłaty wpływa na rozliczenia PIT i ZUS
LISTA PŁAC | Jeśli pracownik w jednym miesiącu otrzyma dwie pensje w wyniku przesunięcia terminu wypłat, można mu zastosować tylko jedne koszty i jedną kwotę zmniejszającą zaliczkę na podatek. Ta kumulacja podniesie też stawkę wynagrodzenia urlopowego liczonego ze zmiennych składników.
Wynagrodzenie za pracę wypłaca się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Gdy pensja jest płacona raz w miesiącu, pracownicy powinni otrzymać ją z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jej pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych dziesięciu dni następnego miesiąca kalendarzowego. Jeżeli termin wypłaty wypadnie na dzień wolny od pracy, wynagrodzenie należy wypłacić w dniu poprzedzającym.
Zmiana terminu wypłaty zarobków może spowodować, że pracownicy otrzymają w jednym miesiącu pensję dwa razy. Czasem taka sytuacja może oznaczać brak wypłaty w innym miesiącu. W zależności od okoliczności ma to różne konsekwencje podatkowo-składkowe i przełożenie na wysokość świadczeń takich jak np. wynagrodzenie urlopowe.
Dwie wypłaty, jedno odliczenie...
Pracodawca od wypłacanych pracownikom należności musi jako płatnik obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki podatkowe. Wytyczne w tym zakresie określa art. 32 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 361 ze zm.). Nakazuje on, aby ustalając dochód stanowiący podstawę obliczenia daniny na rzecz fiskusa, od uzyskanych przez pracownika w ciągu miesiąca przychodów ze stosunku pracy odliczyć:
- zryczałtowane koszty uzyskania przychodów, które wynoszą miesięcznie 111,25 zł (lub 139,06 zł – jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta