Doraźne wypasanie owiec nie zapewni emerytury
Uczniom szkół średnich po ukończeniu 16. roku życia można zaliczyć okres pracy na roli do świadczenia na starość, jeśli wykonywali ją w czasie wakacji przez ponad cztery godziny dziennie.
Gdy osoba ubiegająca się o emeryturę nie może wykazać wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, ma prawo starać się o jego uzupełnienie przez zaliczenie okresu pracy w gospodarstwie rolnym. Dopuszcza to art. 10 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1440, dalej: ustawa emerytalna). W myśl niego przy ustalaniu prawa do emerytury oraz przy obliczaniu jej wysokości uwzględnia się też następujące okresy, traktując je, z zastrzeżeniem art. 56 ustawy emerytalnej, jak okresy składkowe:
1) okresy ubezpieczenia społecznego rolników, za które opłacono przewidziane w odrębnych przepisach składki,
2) przypadające przed 1 lipca 1977 r. okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego po ukończeniu 16. roku życia,
3) przypadające przed 1 stycznia 1983 r. okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia,
jeżeli okresy składkowe i nieskładkowe, ustalone na zasadach określonych w art. 5–7, są krótsze od stażu wymaganego do przyznania emerytury, w zakresie niezbędnym do uzupełnienia tego okresu.
Zatem ubiegający się o emeryturę może wykazać, że pracował w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta