Powrót rodzica bez prawa do ulgi
UBEZPIECZENIA | Szef nie oszczędzi na opłatach na fundusze pozaubezpieczeniowe za pracownika, który chce połączyć aktywność zawodową z opieką nad dzieckiem w czasie urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego.
- Pracownik złożył wniosek o możliwość podjęcia pracy w obniżonym do połowy wymiarze czasu pracy w trakcie wybierania urlopu rodzicielskiego. Czy za ten czas mamy opłacać za niego składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych? – pyta czytelnik.
Tak. Zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (dalej: FP i FGŚP) nie przysługuje na pracownika, który łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z pracą na część etatu. W tym przypadku zatrudniony cały czas przebywa na urlopie rodzicielskim, z prawem do proporcjonalnie niższego zasiłku i pensji. Taką możliwość przewiduje art. 1821a § 6 k.p. Co prawda pracownik nadal wykorzystuje wówczas swoje uprawnienia, ale nie ma statusu osoby wracającej z rodzicielskiego urlopu.
To samo uprawnienie
Możliwość łączenia pracy z urlopem rodzicielskim to nie alternatywne uprawnienie do tego urlopu, jedynie sposób korzystania z tego uprawnienia. Obowiązują tu te same zasady wybierania wolnego – tj. maksymalnie w trzech częściach, z których żadna nie może być krótsza niż osiem tygodni. To zaś oznacza, że rodzice mogą się tak zorganizować we wspólnej opiece nad dzieckiem, że oboje mogą kontynuować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta