Szef nie musi czekać w nieskończoność na powrót chorującego
Długotrwałe absencje chorobowe mogą być przyczyną wypowiedzenia.
Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 19 marca 2014 r. (I PK 177/13).
Pracownik zatrudniony na czas nieokreślony domagał się przywrócenia do pracy w związku z wypowiedzeniem mu angażu przez pracodawcę. Wyrokiem z 31 sierpnia 2012 r. sąd rejonowy zasądził mu odszkodowanie w miejsce przywrócenia do pracy. W styczniu 2010 r. szef rozwiązał z nim umowę na podstawie art. 53 k.p. w związku z upływem okresu pobierania zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego. Powód odwołał się od tego i w toku postępowania sądowego strony zawarły ugodę. Pozwany cofnął oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy, a pracownik złożony pozew.
Od 2008 do 2011 r. był on niezdolny do pracy przez 894 dni. W latach 2010–2011 jego obowiązki wykonywali inni pracownicy. Dla części z nich wiązało się to z koniecznością zapoznawania się z dokumentacją spraw, które prowadził powód, ale nie pracowali w godzinach nadliczbowych.
3 listopada 2011 r. szef wypowiedział zatrudnionemu umowę. Jako przyczynę wskazał nieobecność w pracy w latach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta