Wydatki na proces wierzyciel zaliczy do kosztów
PIT | Wynagrodzenie dla adwokata i opłaty sądowe poniesione w związku z postępowaniem o zapłatę należności przez kontrahenta służą ochronie przedsiębiorcy przed uszczupleniem jego firmowego majątku. Należy je ująć w kol. 13 podatkowej księgi.
W zeszłym roku sprzedałem klientowi towar. Pomimo licznych monitów do tej pory nie otrzymałem zapłaty. W ubiegłym tygodniu skierowałem sprawę na drogę postępowania sądowego. Jak zaewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów koszty poniesione w związku z tym postępowaniem? W jaki sposób powinienem później ująć w księdze ewentualną zapłatę należności zasądzonych wyrokiem sądowym, w tym zwrot kosztów sądowych? – pyta czytelnik.
Kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. Wydatki związane z dochodzeniem należności na drodze postępowania sądowego nie zostały wymienione w katalogu wyłączeń zawartym w art. 23 ustawy o PIT, wobec czego możliwość zaliczenia ich do kosztów podatkowych należy oceniać na zasadach ogólnych.
W celu zabezpieczenia źródła przychodów
Do kosztów uzyskania przychodów zalicza się te wydatki, których celem poniesienia jest osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT). Podatnik musi przy tym wykazać, że poniesiony przez niego wydatek jest celowy i zasadny z punktu widzenia prowadzonej działalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta