Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wojna w teatrze

02 września 2014 | Kultura | Jacek Cieślak
autor zdjęcia: Krzysztof Skłodowski
źródło: Fotorzepa

Paweł Łysak | Nowy szef Powszechnego mówi Jackowi Cieślakowi o polskich scenach.

Rz: Życie nas zaskakuje. Jak pana teatr na to zareaguje?

Paweł Łysak: Pierwsze premiery będą dotyczyć Ukrainy i Rosji. Marcin Liber rozpoczął właśnie próby do „Wojny i pokoju" Tołstoja. Wydarzenia za wschodnią granicą nie są bez znaczenia. Ponieważ dofinansowanie remontu Powszechnego ze środków unijnych nałożyło na dyrekcję konkretne powinności – premier będzie sześć, a wydarzenia w naszym teatrze musi obejrzeć ponad 50 tysięcy widzów.

Krystyna Janda mówi, że nie da się planować repertuaru, bo większość aktorów trzyma się etatów, chociaż są małe, a czasami zobowiązują tylko do bycia w zespole, co uniemożliwia występy gościnne.

Na pewno nie mówimy o wielkich pieniądzach. Chodzi o 1,7–4 tys. brutto. Łatwo jest korzystać z aktorów, których etat opłaca kto inny. Po wielu doświadczeniach jestem przekonany, że podstawą najlepszych teatrów jest zespołowość – to, że aktorzy się znają i dobrze porozumiewają. Nie dowierzam artystom, którzy mówią: jestem człowiekiem do wynajęcia i mogę zagrać wszędzie wszystko. Jeżeli publiczne pieniądze, które idą do teatru, nie trafiają na tak ważne cele społeczne jak zdrowie, bezrobocie i bezpieczeństwo –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9930

Wydanie: 9930

Spis treści

Administracja

Zamów abonament