Każde świadczenie trzeba oceniać osobno
Usługi noclegu i wyżywienia, za które spółka zapłaciła w związku z organizacją konferencji, nie są nierozerwalnie związane z usługą organizacji szkolenia.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 9 lipca 2014 r. (I SA/Bk 213/14).
Stan faktyczny
W grudniu 2013 r. fiskus zakwestionował spółce z branży medycznej rozliczenie VAT za cztery kwartały 2011 r. Urzędnicy nie uznali m.in. prawa do odliczenia VAT z faktur za usługi organizacji szkoleń oraz konferencji. W ich ocenie z wyjaśnień wystawców tych faktur oraz z przedłożonych specyfikacji i kosztorysów wynika, że w rzeczywistości dotyczyły one zakupu różnego rodzaju usług noclegowych i gastronomicznych.
Usługi faktycznie polegały na organizacji warsztatów tanecznych, warsztatów kulinarnych i pokazu barmańskiego, więc nie miały związku z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą. Zdaniem skarbówki prawa do odliczania nie dawały też faktury dokumentujące wydatki na zakup alkoholu, bo te nie służyły wykonywaniu czynności opodatkowanych.
Spółka nie zgodziła się z tym rozstrzygnięciem. Uważała, że zakwestionowane faktury dokumentują świadczenie kompleksowej usługi organizacji szkolenia. Firma podkreślała, że w jej przypadku obowiązek realizacji zadań...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta