Nie przechodź w czerwcu na emeryturę
TERMINY | Jeśli po zakończeniu kariery pracownik chce mieć na starość wyższe świadczenie ustalane według nowych zasad, musi dobrze wybrać datę składania wniosku. Najlepiej nie robić tego w połowie roku, bo straci się nawet kilkadziesiąt złotych.
Zygmunt Łobejko
∑ Kobieta urodzona 1 maja 1959 r. złożyła 29 kwietnia 2014 r. wniosek o przyznanie wcześniejszej emerytury z racji pracy w warunkach szczególnych. 15 maja 2014 r. ZUS wydał decyzję o przyznaniu emerytury. Ponieważ jednak zainteresowana nadal pracowała, ZUS zawiesił jej wypłatę. Kobieta rozwiązała angaż 31 maja i 2 czerwca złożyła wniosek o wypłatę świadczenia. Decyzją z 2 lipca 2014 r. o ustaleniu wysokości i podjęciu wypłaty emerytury ZUS ustalił ją o 130 zł niższą od tej wyliczonej 15 maja 2014 r. Skąd wynika ta różnica? – pyta czytelnik.
Generalnie składki zewidencjonowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego waloryzowane są co roku przy zastosowaniu rocznego wskaźnika waloryzacji. Operację tę przeprowadza się od 1 czerwca każdego roku, a podlega jej kwota składek zapisanych na koncie ubezpieczonego według stanu na 31 stycznia roku, za który przeprowadza się tę waloryzację. Metoda roczna nie uwzględnia jednak dowartościowania składek za ostatnie miesiące pracy przed przejściem na emeryturę zewidencjonowanych po 31 stycznia. Dlatego roczną waloryzację uzupełnia ta kwartalna, za ostatnie kwartały nie stanowiące pełnego roku kalendarzowego.
Z myślą o wzroście
Metodę liczenia dodatkowej, uzupełniającej kwartalnej waloryzacji składek, określoną w art. 25a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej ustawa emerytalna),...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta