Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozwijać biznes, nie naruszając prawa konkurencji

02 września 2014 | Prawo i praktyka | Paulina Józefczuk

POSTĘPOWANIE | Przejmowanie, łączenie lub fuzje firm są coraz popularniejsze wśród rodzimych przedsiębiorców. Planując takie transakcje, należy sprawdzić, czy nie stanowią one koncentracji i czy trzeba je zgłosić prezesowi UOKiK

Błąd może kosztować firmę do 10 proc. jej zeszłorocznego przychodu, więc przedsiębiorcy zamiast zyskać, mogą dużo stracić.

Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów z 16 lutego 2007 r. wskazuje rodzaje transakcji podlegających obowiązkowi zgłoszenia prezesowi UOKiK, nie definiując samego pojęcia „koncentracja". W skład zamkniętego katalogu wchodzą:

- połączenie dwóch lub więcej przedsiębiorców,

- przejęcie kontroli nad innym przedsiębiorcą (np. poprzez nabycie lub objęcie akcji, innych papierów wartościowych, udziałów lub w jakikolwiek inny sposób),

- utworzenie wspólnego przedsiębiorcy,

- nabycie przez przedsiębiorcę części mienia innego przedsiębiorcy (całości lub części przedsiębiorstwa) – ale tylko w przypadku, jeżeli obrót realizowany przez to mienie w którymkolwiek z dwóch lat obrotowych poprzedzających zgłoszenie przekroczył na terytorium Polski równowartość 10 mln euro.

Nie podlegają więc zgłoszeniu transakcje polegające na nabyciu lub objęciu udziałów lub akcji, nieprowadzące jednak do przejęcia kontroli, np.:

- kupno przez przedsiębiorcę A mniejszościowego pakietu udziałów w spółce B, które nie umożliwia mu wywierania decydującego wpływu na przedsiębiorcę B (w niektórych państwach członkowskich Unii Europejskiej, np. w Niemczech, takie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9930

Wydanie: 9930

Spis treści

Administracja

Zamów abonament