Obniżka stóp byłaby teraz błędem
Nasiliła się rynkowo-medialno-polityczna presja na RPP, aby na skutek osłabienia ożywienia oraz niższej niż oczekiwano inflacji poluzowała politykę pieniężną.
Tego rodzaju presja na banki centralne często się pojawia po przedłużającym się okresie odchyleń inflacji lub wzrostu gospodarczego od poziomów „optymalnych", kiedy łatwiej jest podważyć skuteczność polityki banku centralnego i próbować na nią wpłynąć. Momenty te często są punktami zwrotnymi cyklu, a decyzje podejmowane w takich okolicznościach przez bank centralny są ex post oceniane jako błędne. Dlaczego błędem może się okazać tak pożądana przez niektórych obniżka stóp procentowych? Uważamy, że obniżka – gdy jej potrzeba jest wątpliwa, skutki niewielkie, a potencjalne koszty wysokie – może być błędem z co najmniej pięciu powodów.
Po pierwsze, spadek inflacji ma charakter egzogeniczny, na co polityka pieniężna ani nie jest w stanie, ani nie powinna reagować. Trwająca od kilkunastu miesięcy dezinflacja, która w lipcu br. doprowadziła do pierwszego w nowoczesnej historii polskiej gospodarki ujemnego poziomu inflacji, to w głównej mierze efekt najgłębszego od ponad dekady spadku cen żywności. Gdyby ceny żywności w latach 2013–2014 zachowywały się zgodnie z sezonowym wzorcem (tj. przeciętnymi zmianami w okresie 2003–2012), to inflacja CPI byłaby obecnie wyższa o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta