Ekolodzy chcą walczyć do końca
wyrok | Głośna sprawa samowolnej rozbudowy ośrodka Czarny Groń może trafić do Komisji Europejskiej.
Wniosek o zgodność polskich przepisów dotyczących legalizacji samowoli budowlanej i ocen środowiskowych z unijną dyrektywą zamierza złożyć stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Ekolodzy nie kryją, że są przeciwni wieloskalowym inwestycjom narciarskim na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego. Przemawiają za tym wyjątkowe walory przyrodnicze tego terenu i ochrona ginących gatunków zwierząt, zwłaszcza wilków i rysi.
Tymczasem w 2009 r. w kameralnym ośrodku rekreacyjno-wypoczynkowym Czarny Groń rozpoczęto inwestycje znacznie zwiększające napływ ludzi. Bez pozwoleń środowiskowych, wodnoprawnych i budowlanych powstała kolej krzesełkowa oraz wciąż niezalegalizowana instalacja naśnieżania i oświetlenia stoku.
Wilki na trasie
– Nie zaprzeczam, że tak było, choć inwestorem nie była wówczas obecna spółka z o.o. Czarny Groń – mówi prezes zarządu Tomasz Andrejko. – Zwracam uwagę, że ośrodek Czarny Groń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta