Jak zorganizować spis z natury
Obowiązki | Już na etapie podpisywania umowy z biegłym rewidentem kierownik jednostki powinien przewidzieć, kiedy w firmie będzie przeprowadzana inwentaryzacja. Audytor musi mieć możliwość udziału w procedurze.
Dominik Biel
Przepisy prawa bilansowego traktują inwentaryzację jako element rachunkowości, a za poprawne jej funkcjonowanie czynią odpowiedzialnym kierownika jednostki. Kierownik jednostki zobowiązany jest do zapewnienia starannego i kompetentnego przygotowania, przeprowadzenia oraz rozliczenia inwentaryzacji. Aby prawidłowo przeprowadzić inwentaryzację, należy się do niej odpowiednio przygotować.
Etap 1 Ustalenie przedmiotu spisu
Pierwszym etapem przygotowania do inwentaryzacji powinno być jasne określenie, które ze składników aktywów i pasywów jednostki, zgodnie z przepisami prawa, powinny zostać zinwentaryzowane przez spis z natury.
W myśl art. 26 ustawy o rachunkowości spisem z natury powinny być objęte aktywa pieniężne (z wyjątkiem zgromadzonych na rachunkach bankowych), papiery wartościowe w postaci materialnej, rzeczowe składniki aktywów obrotowych, środki trwałe oraz nieruchomości zaliczone do inwestycji, a także maszyny i urządzenia wchodzące w skład środków trwałych w budowie. Spisem z natury obejmuje się również składniki aktywów, które znajdują się w jednostce, a są własnością innych jednostek, które powierzyły je w celu ich sprzedaży, przechowania, przetwarzania lub używania. W takim przypadku jednostka przechowująca powinna pamiętać, że o przeprowadzeniu spisu z natury należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta