Spis co cztery lata, ale aktualizacja co rok
OBOWIĄZKI | Nie wszystkie środki trwałe wymagają inwentaryzacji na każdy dzień bilansowy. Nie oznacza to, że firma nie musi sprawdzać ich stanu pod kątem utraty wartości.
Beata Dzierżanowska
- Czy środki trwałe, które nie podlegają corocznej inwentaryzacji, trzeba co roku sprawdzać pod kątem konieczności tworzenia odpisów aktualizujących ich wartość? – pyta czytelnik.
Zgodnie z ustawą o rachunkowości (dalej: uor) środki trwałe to rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Zalicza się do nich w szczególności:
- nieruchomości – w tym grunty, prawo użytkowania wieczystego gruntu, budowle i budynki, a także będące odrębną własnością lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
- maszyny, urządzenia, środki transportu i inne rzeczy,
- ulepszenia w obcych środkach trwałych,
- inwentarz żywy.
Środki trwałe oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu zalicza się do aktywów trwałych jednej ze stron umowy.
Ustawa zawiera również pojęcie środków trwałych w budowie. Są to zaliczane do aktywów trwałych środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia już istniejącego środka trwałego.
Ustawa o rachunkowości nakłada na jednostki obowiązek inwentaryzacji środków trwałych co najmniej raz na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta