Odsetki za opóźnienie nie zawsze pewne
ROSZCZENIA | ZUS uwolni się od odpowiedzialności za nieterminową wypłatę świadczenia, jeśli wynikało to z przeprowadzenia kontroli. Ale musi być ona uzasadniona np. wątpliwościami co do rzetelności lub autentyczności dokumentów.
Ryszard Sadlik
Jeśli ZUS spóźni się z przyznaniem lub wypłatą świadczenia, ubezpieczony ma prawo do odsetek. Urząd może się uwolnić od tego obowiązku, gdy opóźnienie powstało wskutek okoliczności, za które nie ponosi odpowiedzialności. W razie sporu rozstrzyga o tym sąd ubezpieczeń społecznych.
Zasady odpowiedzialności
Obowiązek zapłaty przez ZUS odsetek za opóźnienie wynika z art. 85 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1442 ze zm.). Przepis ten przewiduje taką konieczność, gdy Zakład nie ustali prawa do świadczenia lub go nie wypłaci w terminach przewidzianych w przepisach określających zasady przyznawania i wypłacania świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń społecznych lub świadczeń zleconych do wypłaty na mocy odrębnych przepisów albo umów międzynarodowych. Oprocentowanie nalicza wówczas w wysokości odsetek ustawowych określonych przepisami prawa cywilnego.
Błędy urzędnika
Zatem ZUS musi doliczyć odsetki do spóźnionej wypłaty (np. emerytury, renty lub zasiłku), gdy nie dotrzymał terminu w wyniku własnego błędu. Może to być błąd albo w wykładni lub niewłaściwym zastosowaniu prawa, albo w ustaleniach faktycznych, skutkujący naruszeniem przepisów proceduralnych.
W tym zakresie ugruntowane jest już orzecznictwo Sądu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta