Czas pracy nie zależy od wyznania
UPRAWNIENIA | Osoby innego wyznania niż katolickie nie mają zagwarantowanych w Polsce dni dodatkowo wolnych od pracy na obchodzenie świąt religijnych. Mogą korzystać ze zwolnienia od pracy, ale muszą je odpracować.
- Jeden z pracowników zgłosił się 22 października br. z prośbą o udzielenie mu zwolnienia od pracy 31 października. Motywuje to chęcią uczestniczenia w obchodach protestanckiego Święta Reformacji. Poprosiliśmy go o zaświadczenie o przynależności do jednego z Kościołów protestanckich. Ze względu na brak odpowiedzi odmówiliśmy mu zgody na zwolnienie. Czy dobrze postąpiliśmy? – pyta czytelnik.
Osoby należące do Kościołów i innych związków wyznaniowych, których święta religijne nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy, na własną prośbę mogą uzyskać zwolnienie od pracy lub nauki na czas niezbędny do obchodzenia tych uroczystości. Wystarczającą podstawą do jego udzielenia jest wniosek pracownika. Pracodawca nie może żądać złożenia zaświadczenia o przynależności do danego wyznania wydanego przez instytucje kościelne.
Przywilej na wniosek
31 października przypada Święto Reformacji, które upamiętnia reformację w Kościele chrześcijańskim. Jako szczególne święto w Kościołach protestanckich ma charakter ponadwyznaniowy. Obchodzone jest przez różne Kościoły protestanckie – zarówno ewangelickie, jak i ewangelikalne. W niektórych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta