Papier przyjmie wszystko, ale nie ZUS
UPRAWNIENIA. Nawet zaawansowana ciąża nie jest przeszkodą do zawarcia umowy o pracę. Jednak samo zgłoszenie do ubezpieczeń nie wystarczy, aby kobieta uzyskała prawo do zasiłku macierzyńskiego.
Kodeks pracy nie zabrania zatrudniać kobiet w ciąży. Nad matkami rozciąga specjalny parasol bezpieczeństwa. Jednak samo zawarcie kontraktu to zdecydowanie za mało, aby zagwarantować pracownicy świadczenia z tytułu choroby i macierzyństwa. Regularne odprowadzanie składek też nie zagwarantuje zasiłkowych wypłat, jeśli umowa była pozorna.
Umowa bez znaczenia
ZUS odmówi rocznego macierzyńskiego, jeśli w postępowaniu kontrolnym ustali, że pracowniczy angaż był fikcją. Nawet gdy dokumentacja pracownicza jest nienaganna, a wszystkie obowiązki rozliczeniowo-składkowe prowadzone były na bieżąco, kobieta nie nabędzie prawa do zasiłku, jeśli nie świadczyła pracy.
Zgodnie z ugruntowanym stanowiskiem Sądu Najwyższego zamiar nawiązania stosunku ubezpieczenia społecznego bez rzeczywistego wykonywania umowy o pracę świadczy o fikcyjności zgłoszenia do pracowniczego ubezpieczenia społecznego. Zatem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta