Pracodawca ujmie w kosztach odszkodowania dla byłego pracownika
Kwoty, które na mocy wyroku sądu spółka wypłaciła zwolnionemu pracownikowi z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania z nim umowy o pracę, mogą być przez nią zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 19 września 2014 r. (II FSK 2305/12).
Poprzednik prawny spółki akcyjnej w 2007 r. rozwiązał umowę o pracę z pracownikiem na podstawie art. 52 § 1 kodeksu pracy. Pracownik w sądzie pracy uzyskał zmianę podstawy prawnej rozwiązania stosunku pracy na rozwiązanie za wypowiedzeniem. Wcześniej, bo w 2005 r., zawarto z pracownikami porozumienie w sprawie gwarancji dla nich. Na jego mocy pracownik nabył prawo do świadczeń z tytułu rozwiązania z nim umowy o pracę w okresie gwarancji zatrudnienia. Po zmianie przez sąd podstawy prawnej rozwiązania stosunku pracy pracownik skierował pozew przeciwko byłemu pracodawcy. W marcu 2011 r. zawarto ugodę sądową. Spółka zobowiązała się do wypłaty zwolnionemu pracownikowi wszelkich roszczeń wynikających m.in. z gwarancji zatrudnienia, z zakładowego układu zbiorowego pracy oraz roszczeń ze stosunku pracy.
Spółka zapytała, czy wypłata odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę jest dla niej kosztem uzyskania przychodów.
Gwarancje zatrudnienia przyznane pracownikom miały zapewnić poparcie związków zawodowych dla restrukturyzacji poprzednika prawnego spółki. We wniosku o interpretację spółka wykazywała więc, że koszty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta