Polak oswaja się z finansami
edukacja | Nie lubimy uczyć się o gospodarce, ale na co dzień coraz bardziej świadomie korzystamy z produktów finansowych.
Agnieszka kamińska
Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy przeprowadza co roku prosty sprawdzian poziomu wiedzy finansowej Polaków. Badanym zadawane jest pytanie, ile będą musieli oddać, pożyczając w banku 1000 zł na określony czas przy znanym oprocentowaniu.
Tegoroczne wyniki okazały się nieco lepsze od poprzednich. Dobrych odpowiedzi udzieliło 28 proc. ankietowanych, o 4 pkt proc. więcej niż przed rokiem. O tyle samo obniżył się odsetek niepoprawnych rozwiązań zadania.
Zaskakująco liczna okazała się grupa osób, które uznały, że kwoty do spłaty nie da się wyliczyć w momencie podpisywania umowy w banku. Odsetek tych, którzy tak twierdzą, wzrósł w ciągu roku z 16 do 26 proc.
– To wcale nie musi świadczyć o niedouczeniu. Może wynikać z doświadczenia konsumentów, którzy zdają sobie sprawę, że czym innym jest oprocentowanie zapisane w umowie kredytowej, a czym innym realna wartość płaconych odsetek, która zależy m.in. od decyzji banku centralnego, inflacji, kursu walutowego – wyjaśnia Dominika Maison, psycholog ekonomiczny z Uniwersytetu Warszawskiego. – Na podstawie wyników tych badań można przypuszczać, że zwiększa się nasza świadomość wpływu uwarunkowań gospodarczych na finanse osobiste.
Polubiliśmy karty
Dobrym sygnałem jest też to, że z roku na rok zwiększa się odsetek Polaków korzystających z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta