Na urlopie ciągła łączność z firmą
Obowiązki | Nawet gdy z przepisów zakładowych nie wynika wymóg zabierania przez pracownika służbowego telefonu komórkowego na wakacje, pracodawca może to nakazać ustnie. Zwykle jednak dotyczy to piastujących wysokie funkcje.
Pracownik ma firmowy telefon komórkowy. Czy możemy go zobowiązać, aby zabrał go ze sobą na urlop wypoczynkowy? – pyta czytelnik.
To pytanie może wynikać z chęci zabezpieczenia się przez pracodawcę na wypadek konieczności ewentualnego odwołania podwładnego z urlopu. Jest to możliwe wyłącznie wtedy, gdy szef jest w stanie przekazać podwładnemu taką informację.
Pracownik ma obowiązek posiadać firmowy mobilny telefon w stanie gotowości w czasie wolnym od pracy, gdy tak wynika z wewnętrznych przepisów lub polecił mu to pracodawca, choćby ustnie (patrz ramka).
W dowolny sposób
Podstawowy warunek udanego urlopu to całkowite oderwanie się od pracy. Pracownik nie musi informować szefa, gdzie spędzi wakacje. Jednocześnie kodeks pracy zezwala na przerwanie urlopu. Na podstawie art. 167 § 1 kodeksu pracy pracodawca może odwołać podwładnego z niego tylko wtedy, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania wolnego.
Ustawodawca nie wskazuje, jaka powinna być forma tego wezwania. Z tego wniosek, że dopuszczalny jest każdy sposób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta