Gdy zagraniczny dystrybutor nagrodzi za wielkość zakupów
Uzyskane rabaty pośrednie są dla przedsiębiorców przychodem. Powstaje on w dacie faktycznego otrzymania premii i należy go przeliczyć według kursu średniego euro NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający datę wypłaty.
- Nasza firma zawarła umowę współpracy z holenderską spółką z o.o. (kontraktorem) posiadającą w Polsce zarejestrowany oddział. Przedmiotem umowy jest sprzedaż drukarek na naszą rzecz. Umowa współpracy określa warunki sprzedaży, terminy płatności itp., przy czym faktyczne zakupy drukarek robione są od dilera (polskiej firmy) wskazanego nam przez kontraktora. Umowa z kontraktorem określa również, że po przekroczeniu kwotowego progu sprzedaży za kwartał należy się nam rabat (premia) za osiągniętą wielkość sprzedaży. Taką premię otrzymaliśmy we wrześniu. Z tym że:
- kwota premii w euro wpłynęła od polskiego oddziału holenderskiej spółki z o.o.,
- dokument credit note na kwotę przelewu został wystawiony przez firmę holenderską (z NIP holenderskim),
Czy otrzymaną kwotę rabatu (premii) należy opodatkować podatkiem od towarów i usług? Jeśli tak, to według jakiego kursu i według jakiej daty? Czy w CIT kwota ta powinna być wykazana jako zmniejszenie kosztów czy przychód i po jakim kursie? – pyta czytelniczka.
Odpowiedź należy rozpocząć od wyjaśnienia, że premie pieniężne otrzymywane z tytułu osiągnięcia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta