Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koszt noclegu służbowego nie jest przychodem ze stosunku pracy

13 listopada 2014 | Prawo i praktyka | Natalia Matuszak

PIT. Jeżeli potrzeba skorzystania z hotelu jest bezpośrednio związana z czynnościami wykonywanymi na rzecz pracodawcy przez etatowca, to wydatki na ten cel zwrócone mu przez firmę nie są nieodpłatnym świadczeniem i nie stanowią przychodu ze stosunku pracy.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 2 października 2014 r. (II FSK 2387/12).

Pracownicy świadczyli na rzecz pracodawcy usługi w całej Polsce, w związku z czym musieli się stawiać na spotkania w różnych miejscach oddalonych od ich miejsca zamieszkania. Nie odbywali przy tym podróży służbowej w rozumieniu prawa pracy. Prawidłowe wykonywanie obowiązków wymagało od nich korzystania z noclegów, których koszty były im potem zwracane przez pracodawcę. Pracodawca zadał więc pytanie, czy zwrot kosztów noclegu stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy na mocy art. 12 ustawy o PIT. Organ podatkowy stwierdził, że przychód taki powstaje. Inne stanowisko zajął jednak WSA w Warszawie w wyroku z 18 czerwca 2012 r. (III SA/Wa 2629/11).

Zdaniem pracodawcy zwrot kosztów noclegu nie jest nieodpłatnym świadczeniem będącym przychodem pracownika. Pobyt w hotelu był bowiem związany z czynnościami służbowymi wykonywanymi na rzecz pracodawcy, a więc pracodawca nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9990

Wydanie: 9990

Spis treści
Zamów abonament