Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bankowcy na tropie fałszywych wnuków

13 listopada 2014 | Moje Pieniądze
Niezależnie od tego, jak dramatyczna byłaby historia,  którą usłyszeliśmy, nie ulegajmy emocjom
źródło: 123RF
Niezależnie od tego, jak dramatyczna byłaby historia, którą usłyszeliśmy, nie ulegajmy emocjom

Wyłudzenia | Tylko w Warszawie i okolicach w tym roku przestępcy oszukali metodą na wnuczka czy policjanta blisko 500 osób. 
Ukradli im w sumie ponad 10 mln zł. Czasami nieszczęścia udaje się uniknąć dzięki interwencji pracowników banków.

jAnina blikowska

Kilka tygodni temu w Łukowie na Lubelszczyźnie dzięki czujności jednej z pracownic banku policjanci zatrzymali oszusta. 78-letnia mieszkanka Łukowa chciała podjąć 70 tys. zł. Tak duża wypłata zainteresowała kasjerkę. Zapytała ona starszą panią, na co mają być przeznaczone pieniądze. Kiedy usłyszała jej historię, doradziła kontakt z policją. Jeszcze tego samego dnia mundurowi zatrzymali 30-letniego oszusta. Takich przypadków jest mnóstwo.

Policja ostrzega: mamy plagę wyłudzeń pieniędzy od osób starszych. Przestępcy podszywają się pod wnuków, krewnych, siostrzeńców, a ostatnio nawet pod funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego czy policji. Najpierw dzwoni ktoś, kto prosi o pieniądze dla rzekomego krewnego ofiary, znajdującego się właśnie w bardzo trudnej sytuacji, a potem inna osoba podająca się za policjanta czy funkcjonariusza CBŚ. Drugi rozmówca przekonuje, że śledczy namierzyli oszustów, wiedzą o ich telefonie i proszą o udział w zainscenizowanej prowokacji. W tym celu należy wskazanej osobie przekazać gotówkę.

Ofiary myślą, że pomagają rodzinie lub organom ścigania. W wielu przypadkach starsi ludzie udają się po pieniądze do banków, pobierają je z rachunków czy lokat. Często są to oszczędności całego życia.

Tylko w Warszawie i okolicach w tym roku przestępcy nabrali w taki sposób blisko 500 osób....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9990

Wydanie: 9990

Spis treści
Zamów abonament