Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Usługi pomocnicze korzystają ze zwolnienia tak samo jak główne

13 listopada 2014 | Prawo i praktyka | Aleksandra Kielar

VAT. Udzielanie dostępu do informacji 
i blokowanie karty, a więc czynności, które wykonuje Mastercard, są charakterystyczne, typowe i niezbędne do wykonania usługi kompleksowej polegającej na rozliczaniu płatności 
za pomocą kart płatniczych.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 3 października 2014 r. (I FSK 1489/13).

Organ podatkowy podzielił usługi wykonywane przez MasterCard na dwie grupy – te, które są bezpośrednio związane z obsługą kart płatniczych, oraz te, które są usługami dodatkowymi. Tylko te pierwsze uznał za czynności zwolnione od opodatkowania.

Zdaniem banku usługa wykonywana przez MasterCard powinna być zaliczona do usług prowadzenia rachunków pieniężnych, wszelkiego rodzaju transakcji płatniczych, przekazów i transferów pieniężnych i w konsekwencji, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT, powinna korzystać ze zwolnienia z VAT.

WSA w Warszawie nie zgodził się ze stanowiskiem organu. Uznał, że następuje zbieg przesłanek zwolnienia, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 40 i art. 43 ust. 13 ustawy o VAT. Czynności uznane za czysto techniczne i w związku z tym niepodlegające zwolnieniu są elementem szeroko pojętej jednej usługi kompleksowej i powinny korzystać ze zwolnienia....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9990

Wydanie: 9990

Spis treści
Zamów abonament