Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każdy jest u nas potworem

13 listopada 2014 | Kultura | Barbara Hollender
Aleksiej Sieriebriakow (w środku) – odtwórca głównej roli w „Lewiatanie”. Film od piątku na naszych ekranach
źródło: Against Gravity
Aleksiej Sieriebriakow (w środku) – odtwórca głównej roli w „Lewiatanie”. Film od piątku na naszych ekranach

Andriej Zwiagincew | Reżyser o Rosji 
z „Lewiatana" i pozycji artysty w swym kraju rozmawia z Barbarą Hollender.

Rz: Być artystą w Rosji to wyzwanie?

Andriej Zwiagincew: Na Zachodzie stale mnie o to dziennikarze pytają, zwłaszcza w kontekście wydarzeń związanych z Pussy Riot. Ale te dziewczyny nie były represjonowane za swoją działalność twórczą. To, co robiły, było czystą polityką. Nie widzę w ich działaniach sztuki. Natomiast jeśli chodzi o kino, nie znam przypadku artysty, któremu by zabroniono się wypowiedzieć. Jednym z filmów najostrzej krytykujących rosyjski system był „Ładunek 200" Aleksandra Bałabanowa. Nie miał szerokiej dystrybucji, ale też nie poszedł na półkę. Zobaczymy oczywiście, jakie będą losy „Lewiatana", ale proszę pamiętać, że ten film był współfinansowany przez Ministerstwo Kultury.

„Lewiatan" to pierwszy pana film, który tak otwarcie dotyka spraw nie obyczajowych czy nawet transformacji, lecz politycznych.

A wie pani, skąd się wziął pomysł? Kilka lat temu natknąłem się na historię Marvina Johna Heemeyera. To był amerykański przedsiębiorca, właściciel warsztatu samochodowego w miasteczku Granby w Kolorado. Władze postanowiły wywłaszczyć go z ziemi, na której budowano cementownię. Heemeyer nie chciał się zgodzić, tym bardziej że odcinało to dojazd do jego warsztatu. Kiedy wszystkie legalne środki protestu zawiodły, w czerwcu 2004 roku wsiadł do buldożera i wjechał w zabudowania cementowni....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9990

Wydanie: 9990

Spis treści
Zamów abonament