Kiedy stawki z wykazu, a kiedy indywidualnie ustalone
Przedsiębiorca ma prawo ujmować w kosztach odpisy od środka trwałego używanego lub ulepszonego. Można to robić według różnych zasad, więc warto się zastanowić, która z nich jest w danym przypadku najbardziej opłacalna.
Prowadzę biuro rachunkowe. Moi klienci często pytają mnie, jaka metoda amortyzacji będzie dla nich korzystniejsza w sytuacji nabycia używanego środka trwałego – liniowa czy indywidualna? – pyta czytelniczka.
Zgodnie z art. 16h ust. 1 ustawy o CIT oraz art. 22h ust. 1 ustawy o PIT, co do zasady odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu), z zastrzeżeniem art. 16e ustawy o CIT lub art. 22e ustawy o PIT, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór. Suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których, zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o CIT lub art. 23 ust. 1 ustawy o PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Środki trwałe (np. maszyny, budynki, samochody) są więc amortyzowane począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym wprowadzono je do ewidencji środków trwałych, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta