Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najsilniej mamy zakodowane stereotypy płciowe

08 stycznia 2015 | Praca i ZUS | Grażyna Ordak
Izabela Kielczyk, psycholog biznesu, coach wyższej kadry menedżerskiej
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Izabela Kielczyk, psycholog biznesu, coach wyższej kadry menedżerskiej

Rozmowa: Izabela Kielczyk, psycholog biznesu, coach wyższej kadry menedżerskiej

Rz: Kobieta nie nadaje się na szefa, dział księgowy to sknery, mężczyźni to urodzeni przywódcy. Skąd się bierze tak schematyczne myślenie o pozycji zawodowej?

To klasyczne przykłady stereotypów związanych z pracą. Nadmierne uogólnienia, jakie tworzymy na temat naszego środowiska i innych ludzi. Ponieważ na co dzień nie jesteśmy w stanie zanalizować szczegółowo każdej informacji i subtelności otaczającej nas rzeczywistości, upraszczamy obraz świata i innych właśnie przez stereotypy. Określony sens nadajemy więc sytuacjom, osobom, zdarzeniom, grupom. Jeśli uważamy, że np. w dziale finansowym pracują osoby nudne i drobiazgowe, z takim stereotypem księgowych od razu ustawiamy się w pozycji walki i braku akceptacji dla zatrudnionych tam osób.

Czy i w jaki sposób można to zmienić?

Zilustruję to przykładem firmy, w której doszło do ostrego konfliktu między działem księgowym a handlowym. Handlowcy uważali, że księgowe to „stare, zrzędliwe i niemiłe baby", a księgowe postrzegały handlowców jako młodych, zarozumiałych i gburowatych mężczyzn. Poproszony o pomoc psycholog zorganizował wyjazd i tak dobrał ćwiczenia i gry, aby te dwa działy musiały ze sobą współpracować. W miarę głębszego poznawania się poza pracą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10034

Wydanie: 10034

Spis treści
Zamów abonament