Rolnicy mogą dorobić na zlecenie połowę najniższej pensji
Praca na podstawie umowyzlecenia nie pozbawi już gospodarza prawa do rolniczego ubezpieczenia, jeśli miesięczne dochody z cywilnego kontraktu nie przekroczą 875 zł brutto.
Od 1 stycznia 2015 r. obowiązują przyjaźniejsze dla rolników zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym. Dzięki nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, wprowadzonej ustawą o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2014 r., poz. 1831), gospodarze nie muszą się obawiać o dalszą możliwość opłacania składek w KRUS w razie podjęcia pracy na zlecenie czy podjęcia się funkcji członka rady nadzorczej. Nie wypadną z Kasy, jeśli zarobki z dodatkowej pracy nie przekroczą – w rozliczeniu miesięcznym – równowartości połowy minimalnego wynagrodzenia. Oznacza to, że w 2015 r. może spać spokojnie ten rolnik, który dodatkowo co miesiąc osiąga z cywilnego kontraktu nie więcej niż 875 zł. Tyle bowiem wynosi połowa tegorocznej minimalnej płacy ustanowionej dla pełnoetatowca (minimum płacowe to 1750 zł).
Dziurawe prawo
Nowe zasady wynikają z nowo dodanego art. 5b do ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Niestety, nowe przepisy są nieprecyzyjne i już na wstępie obowiązywania nasuwają się problemy interpretacyjne.
Nie wiadomo np. jak należy odczytywać pojęcie „w rozliczeniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta