Kosztowny niedzielny wypad za miasto służbowym autem
Od początku nowego roku wartość udostępnienia pracownikowi firmowego samochodu do celów prywatnych określa kwotowy ryczałt zależny od pojemności silnika pojazdu.
Zwrot kosztów prywatnego korzystania z aut służbowych odbywa się na podstawie umowy cywilnoprawnej o używanie pojazdu zawartej między pracodawcą a pracownikiem. U tych etatowców powstaje przychód ze stosunku pracy z racji nieodpłatnego świadczenia. Pracodawcy muszą go doliczać do pozostałych osiąganych przychodów ze stosunku pracy (art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 361 ze zm., dalej ustawa o pdof).
Przyszło nowe
Od 1 stycznia 2015 r. w każdym przypadku szefowie mają też, zarówno do celów podatkowych, jak i naliczania składek ZUS, na nowych zasadach rozpoznawać przychody pracowników za nieodpłatne lub częściowo odpłatne używanie aut służbowych do celów prywatnych. Wartość pieniężna takiego świadczenia jest od kilku dni określona ryczałtem, którego wysokość zależy od pojemności silnika. Nie mają już znaczenia przejechane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta