Inwentaryzacja raz w roku nie zawsze wystarczy
CIT | Przedsiębiorcy, którzy dla celów bilansowych odpisują wartość towarów w koszty bezpośrednio w momencie ich zakupu, powinni je skorygować na koniec każdego okresu, za który są zobowiązani ustalić miesięczną lub kwartalną zaliczkę.
- Spółka z o.o. rozszerzyła działalność o handel materiałami budowlanymi. Ze względu na to, że jest to rodzaj działalności o stosunkowo niewielkich jeszcze rozmiarach, to dla celów bilansowych gospodarka magazynowa tych towarów handlowych jest prowadzona w sposób uproszczony, tzn. wartość towarów jest odnoszona w koszty w dniu ich zakupu. Jednocześnie dla tych towarów prowadzona jest ewidencja ilościowo-wartościowa. Czy w celu ustalenia zaliczki na podatek dochodowy spółka musi przeprowadzać comiesięczną inwentaryzację zapasów? – pyta czytelniczka.
Z art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: uor) wynika, że kierownik jednostki może podjąć decyzję o odpisywaniu w koszty wartości materiałów i towarów na dzień ich zakupu lub produktów gotowych w momencie ich wytworzenia. Jednostka, która przyjęła takie rozwiązanie, jest zobowiązana do ustalania stanu tych składników aktywów i jego wyceny oraz korekty kosztów o wartość tego stanu, nie później niż na dzień bilansowy. Korekta ta jest przeprowadzana po to, aby ustalić rzeczywistą wartość kosztów dotyczących danego roku. Wartość ta powinna odzwierciedlać jedynie te koszty materiałów, towarów lub produktów gotowych, które zostały przez jednostkę sprzedane lub zużyte w danym roku. Natomiast koszty zakupu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta