Pułapki przy układaniu harmonogramów w 2015 r.
planowanie | W tegorocznych grafikach trzeba uważać na miesiące zaczynające się w niedzielę, gdy jest ona jednocześnie początkiem okresu rozliczeniowego. Planując wówczas pracę w sobotę, pracodawca naruszy przepisy o odpoczynku tygodniowym.
Aleksander Kuźniar
Planowanie czasu pracy nie jest schematycznym i powtarzalnym procesem. W zależności od układu dni w okresie rozliczeniowym prawidłowe ułożenie grafiku podlega różnym regułom.
Niebezpieczne miesiące
W 2015 r. luty, marzec i listopad zaczną się w niedzielę. Pracy w sobotę w okresie rozliczeniowym rozpoczynającym się w tym dniu nie będzie można podwładnemu zaplanować bez naruszenia przepisów o odpoczynku tygodniowym. Nie zostanie on bowiem zapewniony w niedzielę będącą pierwszym dniem okresu rozliczeniowego, jeżeli etatowiec będzie pracował od poniedziałku do soboty.
Przykład
Pan Marcin jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym. Otrzymuje grafik na każdy kolejny miesiąc, w którym często pracę planuje się przez sześć kolejnych dni w początkowych tygodniach okresu rozliczeniowego. Pod koniec każdego okresu pracownikowi wyznacza się więcej dni wolnych, aby nie naruszyć zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Na luty 2015 r. aktywność pana Marcina zaplanowano w taki sposób jak w tabeli 1.
Panu Marcinowi ustalono prawidłową liczbę dni roboczych w okresie rozliczeniowym. Jednak z powodu ustawowej definicji tygodnia taki grafik narusza przepisy o
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta