Przywileje zawieszone na czas ratowania firmy
Gdy zakład jest w trudnej sytuacji, nawet na trzy lata może zawiesić stosowanie układu zbiorowego pracy w całości lub w części, zawierając porozumienie ze związkami zawodowymi.
Zasady zawieszania układów zbiorowych pracy (uzp) określa art. 24127 k.p. Z powodu sytuacji finansowej firmy strony układu zakładowego mogą się porozumieć w sprawie zawieszenia stosowania u pracodawcy, w całości lub w części, tego układu oraz układu ponadzakładowego bądź jednego z nich, na okres nie dłuższy niż trzy lata. Gdy u pracodawcy obowiązuje jedynie układ ponadzakładowy, porozumienie o zawieszeniu jego stosowania lub niektórych jego postanowień mogą zawrzeć strony uprawnione do zawarcia układu zakładowego. Odmowa choćby tylko jednej ze stron uzp uniemożliwia jego zawieszenie.
Powód i zakres
Przyczynę uzasadniającą zawarcie porozumienia o zawieszeniu uzp art. 24127 § 1 k.p. określa ogólnie jako „sytuację finansową pracodawcy". W domyśle chodzi tu o jego złe lub trudne położenie ekonomiczne. O tym, czy faktycznie taki powód występuje, decydują strony porozumienia, a więc pracodawca i związki zawodowe. Ocena ta nie podlega kontroli innego organu, a w szczególności sądu. Nie bada się tego także przy zgłoszeniu porozumienia do rejestru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta