Jaki termin, taki sposób liczenia
Start okresu wypowiedzenia najczęściej przypada dopiero od początku kolejnego tygodnia czy miesiąca. Inaczej jest w przypadku terminu wejścia w życie zmian w firmowych przepisach czy czasu na odwołanie do sądu.
- Pracownikowi zatrudnionemu na okres próbny 3 miesięcy chcemy dać 12 stycznia 2015 r. wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy. Kiedy minie mu czas na powiadomienie, że odmawia ich przyjęcia?
Dwutygodniowe wypowiedzenie musi się kończyć w sobotę i obejmować pełne 2 tygodnie (art. 30 § 21 k.p.).
Ponieważ wymówienie ma się kończyć w sobotę, ustalając jego okres należy pomijać tydzień, w którym wręczono podwładnemu wypowiedzenie zmieniające, a wliczać dopiero dwa kolejne tygodnie. W efekcie połowa okresu wypowiedzenia upływa w sobotę pierwszego pełnego tygodnia jego biegu. W omawianym przypadku będzie to 24 stycznia 2015 r. Jeśli podwładny nie zareaguje do tego czasu, nowe warunki zatrudnienia zaczną go obowiązywać od 1 lutego 2015 r. Okres wypowiedzenia zmieniającego upłynie bowiem 31 stycznia.
- Jakie obowiązki wiążą się dla pracodawcy z przejęciem całego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta